Hírek
2016. November 29. 05:12, kedd |
Belföld
Forrás: mti
A tavalyi árakon árulják karácsonyra a fenyőt a kereskedők
A fenyők méterenkénti kiskereskedelmi ára nem változik a tavalyihoz képest - közölte Biza Klára, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete (MAKERT) elnöke hétfőn az MTI érdeklődésére.
Az elnök a karácsonyfavásár kezdetén elmondta: a legnépszerűbb az idén is a luc, a nordmann és az ezüstfenyő. A fővárosban és vonzáskörzetében a nordmann népszerűsége töretlen, talán már meg is előzte a lucfenyőt, az országos átlagban azonban továbbra is a lucfenyő áll az első helyen - tette hozzá.
A lucfenyő méteréért átlag 3-3,5 ezer, az ezüstfenyőért 5 ezer forintot kérnek. A nordmann fenyő métere 8 ezer, a két méternél nagyobb nordmann fenyő árát egyedileg állapítják meg. Az árak az eladás helyétől és a kiskereskedelmi egység típusától függően különbözhetnek.
A gyökeres, cserepes karácsonyfák a forgalomnak mintegy 10-15 százalékát adják - tette hozzá.
Biza Klára kiemelte: a karácsonyfa minőségére nincsenek minőségi előírások, az áru származását viszont igazolni kell.
Tájékoztatása szerint lesz elég fenyőfa az idén, importból és hazai termésből. Zala, Vas megye főleg déli, Somogy megye északi területein őstermelők és erdészetek foglalkoznak karácsonyfának való fenyő termesztésével. Hangsúlyozta, nincs szó a természet megkárosításáról, a fenyőtermesztés néhány ezer magyar család megélhetését adja.
Közlése szerint a kertészeti árudákban kínált vágott fenyőket csak december első napjaiban vágják ki, nem úgy a nagy mennyiséget olcsón kínáló árusítóhelyeken értékesítetteket. Ezek kitermelését értelemszerűen előbb megkezdik, hogy már december első napjaira a kereskedelmi egységekben lehessenek. A vágott karácsonyfákat az ünnepek elmúltával összeaprítják és komposztálják vagy elégetik - jegyezte meg az elnök.
Kitért arra, hogy a kertészeti árudák nem nézik jó szemmel, hogy ebben az időszakban megszaporodnak az utcán, alkalmi engedéllyel árusítók. Az utcai őstermelői engedéllyel árusítók ugyanis nem fizetnek helyi iparűzési adót, és nem terheli őket az alkalmazottak után fizetendő járulékok, és bérleti díjak kötelezettsége sem - fejtette ki.
Biza Klára szólt arról is, hogy a műfenyő forgalma változatlan vagy kissé alábbhagyott, aki ugyanis ezt akar állítani a lakásába, valószínűleg már megvásárolta az előző években.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.
