Hírek
2015. November 01. 05:00, vasárnap |
Külföld
Forrás: Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti:
Angela Merkel a határ lezárásával fenyegetett a brüsszeli migrációs csúcson
Német lapértesülés szerint Angela Merkel német kancellár hazája határának lezárásával fenyegetett a nyugat-balkáni migráció által érintett államok vezetőinek múlt vasárnapi brüsszeli csúcstalálkozóján.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnap megjelenő hetilap beszámolója alapján - a szombaton előzetesen ismertetett részletek szerint - a német kancellár a tanácskozáson drámai szavakkal ábrázolta az európai migrációs válság következtében Németországban kialakult helyzetet. Elmondta, hogy a határőrizetért felelős szövetségi rendőrség a bajor-osztrák határon uralkodó állapotokról azt a tájékoztatást adta neki, hogy "belefulladunk" a menekültáradatba.
Nem várhatja el senki Németországtól, hogy minden menedékkérőt befogadjon - hangoztatta Angela Merkel.
Résztvevők elmondása szerint a kancellár ultimátumot intézett a többi kormány-, illetve államfőhöz. Itt és most "meg kell állapodnunk intézkedésekről, hogy ne kelljen lezárnunk a határokat" - mondta Angela Merkel.
A kancellár azt is elmondta, hogy idén egymillió menedékkérő érkezhet Németországba - olvasható a FAS és a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap közös hírportálján (faz.net).
A csúcstalálkozón végül elfogadtak egy 17 pontos akciótervet. Megállapodást kötöttek egyebek között arról, hogy Görögországban és a Nyugat-Balkánon 100 ezerre emelik a menekültek befogadására alkalmas férőhelyek számát, szakítanak azzal a gyakorlattal, hogy az egyes országok értesítés nélkül szállítanak a migrációs útvonalon fekvő következő ország határára menedékkérőket, és 400 fős erősítést küldenek az uniós határrendészettől Szlovéniába.
A tanácskozást Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kezdeményezte, német sajtójelentések szerint Angela Merkel felvetésére. A megbeszélésen Albánia, Ausztria, Bulgária, Görögország, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam- illetve kormányfője vett részt. Jelen volt az Európai Tanács és az Európai Parlament elnöke, továbbá az ENSZ menekültügyi főbiztosa, az uniós határőrizeti ügynökség (Frontex) és az Európai Menekültügyi Támogató Hivatal (EASO) vezetője is.
Angela Merkel az egymillió menedékkérőről szóló megjegyzésével korrigálta kormánya hivatalos előrejelzését, amely szerint 800 ezer menedékkérő érkezhet az idén Németországba. A prognózist augusztusban adták ki, és nem adnak rá hivatalos frissítést, Thomas de Maiziere belügyminiszter magyarázata szerint egyebek között azért, mert minden újabb előrejelzést "meghívásként" értelmezhetnek a menekülteket kibocsátó régiókban.
Ugyanakkor Sigmar Gabriel alkancellár, a konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) elnöke már szeptember közepén a párttagoknak egy levelében arról írt, hogy sok jel utal arra, hogy nem 800 ezer, hanem egymillió menedékkérő érkezhet az idén. Számos más politikus is így vélekedik.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 06. 07:30, péntek | Külföld
MKI: az RMDSZ is kormányalakító erő lehet Romániában
Jó pozíciókból indul a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a koalíciós tárgyalások során, a magyar párt egyaránt nyitott a PSD-vel, a PNL-lel és az USR-rel való együttműködésre is
2024. December 06. 07:30, péntek | Külföld
Ukrán elnöki tanácsadó: Kijev legalább húszezer Oroszországba hurcolt gyereket keres
Ukrajna legalább húszezer, Oroszország által erőszakkal elhurcolt gyermekről tud, a valós számuk azonban jóval magasabb lehet
2024. December 05. 07:52, csütörtök | Külföld
Vlagyimir Putyin: a nyugati cégek számára nem lesz könnyű a visszatérés az orosz piacra
Oroszország nem üldözte el piacáról a nyugati vállalatokat, amelyek számára nem lesz könnyű a visszatérés, mivel a külföldi riválisok és az orosz brandek már betöltötték a távozók által üresen hagyott réseket
2024. December 05. 07:51, csütörtök | Külföld
Visszaállamosítják a brit vasútat
Jövőre megkezdődik a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása.