Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2013. Február 12. 14:24, kedd | Külföld
Forrás: MTI

Atomrobbantás - Peking ellenzi és visszafogottságra int

Atomrobbantás - Peking ellenzi és visszafogottságra int

Kína "határozott ellenzését" fejezte ki az észak-koreai atomrobbantással kapcsolatban, és a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését célzó hatoldalú tárgyalások folytatását sürgette kedden egy külügyminisztériumi közleményben. A tárcavezető hivatalába rendelte Észak-Korea nagykövetét.

Jang Csie-cse külügyminiszter "komoly tiltakozásának és elégedetlenségének" adott hangot a kísérleti robbantás miatt. Phenjan "fejezze be azt a szóhasználatot és állítsa le azokat a cselekményeket, amelyekkel tovább rontaná a jelenlegi helyzetet, s mielőbb térjen vissza a tárgyalások és konzultációk helyes útjához" - fogalmazott Jang.
A hivatalos reakcióval Kínában nem siettek, az ország Dél-Korea, Japán, valamint Moszkva és Washington után reagált. A kínai központi televízió korábban csak annyit közölt, hogy az Észak-Koreával határos Csilin tartományban érezték a detonáció kiváltotta földmozgást.
A televízió hírműsorában később elemzők úgy vélték, Kína türelme fogytán van, s azt latolgatták, meddig hajlandó elmenni Peking Phenjan megregulázásában anélkül, hogy e lépés következményeként katasztrófa veszélye fenyegetne. A megszólalók kizárták, hogy Kína szolidaritást vállal szomszédjával, s elismerték, hogy a történtek egyben Peking számára is kudarcot jelentenek.
Arra a felvetésre pedig, hogy mi történne, ha Phenjan Amerika ellen bevetné fegyvereit, egyértelmű volt a válasz: az Egyesült Államok részéről pusztító erejű, megsemmisítő csapásokra kellene számítania.
Peking decemberben szokatlanul nyíltan bírálta szomszédját, amikor az nagy hatótávolságú rakétával műholdat állított pályára, s ezzel megsértette az ENSZ határozatait. Kína a térségbeli stabilitás és béke veszélyeztetéseként értékelte a phenjani akciót, és Észak-Korea elítélése mellett szavazott az ENSZ Biztonsági Tanácsában, ahol vétójoga van.
Észak-Korea bírálata a kínai médiában is meg-megjelent az elmúlt időben. A Global Times című lap például kommentárjában azt szorgalmazta, hogy Peking akár úgy is megpróbálhatná jobb belátásra bírni Phenjant, hogy leállítja az ország segélyezését.
Az utóbbi időben több jel mutatott arra, hogy a phenjani vezetés megorrolt tradicionális barátaira, Moszkvára és Pekingre, amiért ők is beálltak abba a sorba, melynek tagjai "korlátozni szeretnék" az országot abban, hogy "békés célokra használja a világűrt".
Szakértők egy része hosszú ideje meg van győződve arról, hogy Peking befolyását Észak-Koreára túlbecsüli a Nyugat. Phenjan - szerintük - mindenekelőtt az Egyesült Államokkal kereste és keresi a kapcsolatot, atomprogramja leállításával összefüggésben tőle várt biztonsági garanciákat.

Címkék: Kína-Észak-Korea

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).