Hírek
2025. Október 05. 09:20, vasárnap |
Külföld
Forrás: MTI
Cseh választások - Andrej Babis egypárti kormány létrehozására készül
A csehországi választáson győzelmet arató ellenzéki Andrej Babis az eredmények közzététele utáni első sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy célja egypárti kormány létrehozása, amelynek támogatásáról a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalommal, valamint az Autósok párttal kíván tárgyalni.
Az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom vezetője kizárta, hogy tárgyaljon a jelenlegi kormánypártokkal, amelyek szerinte tönkretették Csehországot, és nem teljesítették választási ígéreteiket.
"Mi mindig teljesítettük ígéreteinket, most is így lesz. Célunk, hogy Csehország a legjobb hely legyen az élethez Európában" - szögezte le.
Babis megerősítette, hogy újra kormányfő szeretne lenni, s bízik abban, hogy a kormányalakítás nagyobb problémák nélkül fog lezajlani. Azt mondta, hogy a kormány félévente nyilvánosan beszámolna tevékenységéről.
Kérdésre válaszolva azt is kijelentette, hogy "kormányuk első ülésén elutasítják a migrációs paktumot".
Az ellenzéki pártelnök "történelmi sikernek" minősítette az ANO választási eredményét, s kijelentette, hogy politikai karrierjének "ez az abszolút csúcsa".
A sajtótájékoztatón Andrej Babis hangsúlyozta, hogy a választási siker "csapatmunka eredménye", és köszönetet mondott a választóknak a támogatásért.
Petr Fiala kormányfő sajtótájékoztatóján elismerte a kormányoldal vereségét, és gratulált Andrej Babisnak a választási győzelemhez.
A kormányfő úgy vélte, hogy a mostani választásokon "a szélsőséges és populista erők győztek".
"A demokráciában a választások eredményét el kell fogadni, mi most ezt megtettük" – szögezte le újságírók előtt Petr Fiala.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 19. 16:00, szerda | Külföld
Iráni főtárgyaló: a Hormuzi-szoros zárva marad, ameddig az Egyesült Államok nem tartja be a megállapodásokat
A Hormuzi-szoros egészen addig zárva marad, ameddig az Egyesült Államok nem tartja magát a két ország közötti tűzszüneti keretmegállapodáshoz
2026. Augusztus 18. 12:00, kedd | Külföld
Ukrajnai háború - Tömeges dróntámadás érte Moszkvát
Tömeges ukrán dróntámadás érte Moszkvát - közölte kedd hajnalban Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere.
2026. Augusztus 17. 11:00, hétfő | Külföld
Gyújtogatás gyanújával őrizetbe vettek több embert a horvátországi Zára térségében
Őrizetbe vettek négy embert a horvát hatóságok annak gyanújával, hogy szándékosan próbáltak tüzet okozni Zára (Zadar) térségében, ahol az utóbbi napokban egymás után több szabadtéri tűz is keletkezett
