Városlista
2026. június 9, kedd - Félix

Hírek

2016. Április 16. 08:29, szombat | Belföld
Forrás: mti

Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

Országszerte megemlékezéseket, szabadtéri koncerteket, filmvetítéseket tartanak a holokauszt magyarországi emléknapjának alkalmából szombaton és vasárnap.

Az Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében 2001 óta minden évben megtartják április 16-án a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a magyar zsidóság gettóba zárása. A megemlékezést kezdeményező Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy a középiskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokausztról.

Szombat délelőtt Sopronban tartanak csendes megemlékezést Fodor Tamás (Fidesz-KDNP) polgármester részvételével.

A központi rendezvények keretében vasárnap délelőtt Budapesten a VIII. kerületi Teleki László téren, a Munkaszolgálatosok emlékművénél tartanak megemlékezést, amelyen beszédet mond Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, Sára Botond, Józsefváros alpolgármestere, Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete és Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány elnöke.

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban Gárdos Péter Hajnali láz című játékfilmjét vetítik. A film előtt Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára mond beszédet.

Délután a Terror Háza Múzeum szabadtéri koncertet rendez, amelyen az üldözötteket mentő boldog Salkaházi Sára nővérre (1899-1944) emlékeznek. A résztvevőket Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója köszönti, beszédet mond L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és Granasztói György történész, miniszterelnöki főtanácsadó.

Az Élet Menete Alapítvány idén 14. alkalommal rendezi meg az emléknaphoz kötődően az Élet menetét. A menet vasárnap délután indul a Dohány utcai zsinagógától, és a résztvevők a Szent István-bazilikáig vonulnak. A rendezvény fő szónoka az idén több elismerést, köztük Oscar-díjat elnyerő magyar film, a Saul fia főszereplője, Röhrig Géza színész, költő lesz. Videoüzenetet küld Róma főrabbija. Az eseményen beszédet mond Aharon Tamir, a nemzetközi Élet menete igazgatója is, és első alkalommal közösen szólnak az emlékezőkhöz a keresztény történelmi egyházak püspökei és az országos főrabbi.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 09. 15:00, kedd | Belföld

Vitézy Dávid: újra elérhető a Vonatinfo webes felülete

Újra elérhető a teljesen nyilvános, regisztrációhoz nem kötött Vonatinfo - közölte Vitézy Dávid, közlekedési és beruházási miniszter a Facebook-oldalán hétfőn.

2026. Június 09. 14:00, kedd | Belföld

OGY - Magyar Péter: nem felejtjük el, mit tettek a védtelen gyermekek ellen

Nem fogjuk elfelejteni, amit az előző kormány tett a védtelen gyermekek ellen - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén, napirend előtt.

2026. Június 09. 13:00, kedd | Belföld

Mecser Tamás az új országos rendőrfőkapitány

Mecser Tamás rendőr dandártábornokot bízza meg az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vezetésével Magyar Péter miniszterelnök június 8-i hatállyal - tájékoztatta a Belügyminisztérium az MTI-t hétfőn.

2026. Június 09. 11:00, kedd | Belföld

OGY - Vagyonnyilatkozatok - A kormánytagok közül Kapitány Istvánnak van a legnagyobb megtakarítása

A kormánytagok közül Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter rendelkezik a legnagyobb megtakarítással, értékpapírban és részvényekben.