Városlista
2025. január 20, hétfő - Sebestyén

Hírek

2024. December 04. 06:00, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Nagy Márton: elindul a Demján Sándor Program

Nagy Márton: elindul a Demján Sándor Program

Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.

A programról elmondta: kilenc programrészt tartalmaz, célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása, és a magyar gazdaság gerincét jelentő kkv-szektor további megerősítése. Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot - mondta.

A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel a lebonyolításról szerződést köt.
A miniszter közölte, a program eleme a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram, a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program, a kkv-k digitalizációs csomagja, a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram, a kkv-k kifektetéseit (külföldi beruházásait) támogató hitel és tőkeprogram, vállalkozásfejlesztési uniós programok, a kkv-k adminisztrációjának és a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése, része továbbá, a Széchenyi Kártya Program kedvezőbbé tétele is. Ismertetése szerint a program fókuszában szerepel, hogy 2025-ben gazdasági növekedés 3-6 százalék közötti legyen.

Nagy Márton kiemelte: a kormány elkötelezett a vállalkozások sikere mellett. A vállalatok termelékenységének növelését várják a kamarától, valamint információáramlást, és konkrét javaslatokat. Értékelte és előremutatónak nevezte az új elnökség aktivitását, ugyanakkor konkrétabb javaslatokat tart szükségesnek.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: fontos a hazai kis-, és középvállalkozások (kkv) támogatása, a gazdaság teljesítménye a magyar vállalkozások teljesítményén, versenyképességén múlik.

A kamara szerint aktuálisan a vállalkozások legnagyobb problémája a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhek követnek.
A kamarai feladatok meghatározásánál ezért elsőrendű a konkrét piaci lehetőségek elemzése, az adminisztrációs terhek csökkentése, a kis- és középvállalkozások számára programok kidolgozása, a szakember-utánpótlás biztosítása, valamint a hozzáadott érték növelésére alkalmas tudás megszerzésének biztosítása - ismertette.

Közlése szerint első körben fel kell mérni tételesen a már exportáló magyar középvállalkozások problémáit, milyen konkrét támogatásra van szükségük piacaik megtartása, növelése érdekében.

Szükségesnek nevezte a kkv-k adminisztrációjának csökkentését, az egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás megvalósítását, a kkv-k adózásának áttekintését, egyszerűsítését és könnyítését is.
A megoldandó feladatok közé sorolta a kkv-k energia problémáinak enyhítése céljából nagyobb energiaközösségek létrehozását, a megtakarításokra való ösztönzést.

Az elfogadott intézkedéseket munkacsoportok dolgozzák ki, a javaslatokat az MKIK eljuttatja a kormányzat illetékes szervei részére - közölte az elnök.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 20. 08:08, hétfő | Belföld

Egyszerűsített feltételekkel indul újra az energetikai otthonfelújítási program

Egyszerűsített feltételekkel indul újra az energetikai otthonfelújítási program - tudatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-vel vasárnap.

2025. Január 20. 08:07, hétfő | Belföld

A minisztérium magyarázatot adott az üzemanyagárak emelkedésére

NGM: az olajellátást érintő ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók együttesen az üzemanyagárak jelentős emelkedéséhez vezetnek.

2025. Január 20. 08:05, hétfő | Belföld

HM: szövetséges katonai menetoszlopok haladnak át Magyarországon

Szövetséges katonai menetoszlopok haladnak át Magyarországon hétfőn, kedden és szerdán - tudatta a Honvédelmi Minisztérium (HM) az MTI-vel közleményben vasárnap.

2025. Január 20. 08:05, hétfő | Belföld

A hét elején még borult, párás, ködös idő várható, majd feltámad a szél, és melegedés kezdődik

A legmelegebb órákban akár 14 Celsius-fok is lehet a hét végén.