Városlista
2026. január 23, péntek - Zelma

Hírek

2012. Június 27. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet

Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet

Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet, amelyet az amerikai relativisztikus nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC) STAR-kísérletében értek el, az eredmény bekerült a Guinness rekordok könyvébe.

A protonokat és neutronokat még kisebb részecskék, kvarkok és gluonok alkotják. Ezeket jelenleg nem lehet szabadon megfigyelni, a világegyetem létrejöttekor azonban, az ősrobbanás után néhány mikromásodperccel a magas hőmérséklet miatt ezek a részecskék szabadon létezhettek - olvasható a Discovery News hírei között (news.discovery.com).
Az anyagnak ezt a másfajta halmazállapotát, az univerzum forró "őslevesét" kívánja létrehozni az amerikai energiaügyi minisztérium brookhaveni nemzeti laboratóriumához tartozó RHIC. A négy méterrel a föld alá telepített gyorsító 3,8 kilométeres gyűrűjében aranyionok száguldanak a fényéhez közeli sebességgel mindkét irányban. A nehézionok pályája hat ponton keresztezi egymást. Amikor az aranyionok ütköznek, kvarkokból és gluonokból álló forró, sűrű plazma - gyakorlatilag súrlódásmentes folyadék jön létre.
A Guinness rekordok könyvébe joggal került be a négybillió Celsius-fok. Ez valóban az ember által eddig elért legmagasabb hőmérséklet, a RHIC-gyorsítóban 250 ezerszer forróbb a "helyzet", mint a Nap belsejében.

Címkék: Tudomány-kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be

Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.

2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld

Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.

2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld

Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet

A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.

2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld

Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá

Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.