Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2014. Július 18. 17:45, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Súlyos zavarokat okozhat a lízingcégeknél a devizaalapú szerződések új szabályozása

Súlyos zavarokat okozhat a lízingcégeknél a devizaalapú szerződések új szabályozása

A Magyar Lízingszövetség szerint az előzetes becslések alapján 100 milliárd forintos nagyságrendű többletterhet jelenthet a lízingcégeknek, ezzel súlyos zavarokat okozhat a szektor működésében a devizaalapú szerződések rendezésére irányuló új szabályozás, noha az árfolyamrés a lízingtársaságoknál, pénzügyi vállalkozásoknál tényleges költségként merült fel, ahogy a kamatok módosításának terhei is.

A lízingszövetség MTI-hez pénteken eljuttatott álláspontja szerint a törvényalkotók nem fordítottak figyelmet a fogyasztóknak nyújtott jelzálog alapú, lakásfedezetű devizahitelezés és a személygépkocsi lízing-, illetve hitelkonstrukciók megkülönböztetésére
A szövetség ugyan egyetért azzal a kormányzati szándékkal, hogy egységes, az érintettek számára valódi megoldást jelentő, és a problémát a maga teljességében érintő szabályozási megoldás szülessen a deviza alapú lízing- és hitelügyletek vonatkozásában, a közleményben azonban Lévai Gábor, a szövetség főtitkára leszögezi, hogy a lízingcégek hitel- és lízingszerződései nem tisztességtelenek. A bankok által folyósított devizaalapú lakáshiteleket és a pénzügyi vállalkozások, lízingcégek által banki forrásból finanszírozott ügyleteket nem szerencsés egy kalap alá venni - teszi hozzá.
Kiemelte: a gépjárműlízinggel, vagy hitellel foglalkozó társaságoknak - a bankoktól hiteleket felvevő magánszemélyekhez hasonlóan - nem volt lehetőségük középárfolyamon devizához jutni, és a pénzintézeti refinanszírozás költsége is változhatott. Így adott esetben az árfolyamok különbözőségéből eredő árfolyamrés a lízingtársaságoknál, pénzügyi vállalkozásoknál tényleges költségként merült fel, ahogy a kamatok módosításának terhei is - emlékeztetett a főtitkár.
A mintegy 300 ezer deviza alapú lakossági szerződéssel rendelkező lízingcégeket képviselő Magyar Lízingszövetség fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy tagjai mindenkor az aktuális jogszabályoknak megfelelően, szigorú felügyeleti ellenőrzés és jóváhagyás mellett nyújtották szolgáltatásaikat.
Becsléseik szerint a törvény benyújtott szövege alapján a pénzügyi vállalkozásokat sújtó összeg jelentősen meghaladhatja ezen vállalkozások saját tőkéjét, ami számos esetben a tevékenység folytatását lehetetleníti el.
A főtitkár hangsúlyozta: a lízing, mint finanszírozási forma egyszerűségével és átláthatóságával a magyar gazdasági növekedés egyik motorjává válhat. Jelenleg a lízingügyletekkel foglakozó pénzügyi szervezetek adják például a magyarországi kis- és középvállalkozások számára kiemelkedően fontos eszközfinanszírozás közel ötödét.
A Magyar Lízingszövetség meggyőződése, hogy a gazdasági növekedés fenntarthatóságának alapja lehet a deviza alapú finanszírozás végleges, minden érintett fél számára megnyugtató lezárása, amelyhez szakmai támogatásukat és együttműködésüket ajánlja fel a szervezet a döntéshozók számára - tette hozzá Lévai Gábor.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.

2024. Május 02. 06:47, csütörtök | Belföld

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Az idei évre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, míg a jövőre 4,1 százalékkal