Hírek
2025. Július 25. 07:46, péntek |
Külföld
Forrás: MTI
Ungváron második napja tüntetnek a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét korlátozó törvény ellen
Körülbelül kétszázan, többségükben fiatalok, második napja tüntetnek az ungvári polgármesteri hivatal előtti Posta téren a Nemzeti Korrupcióellenes Nyomozóhivatal (NABU) és a Korrupcióellenes Különleges Ügyészség (SZAP) függetlenségét korlátozó törvény ellen, annak eltörlését követelve.
A kedd este, kijevi idő szerint 20 órakor kezdődött tüntetés kezdetén a szervező, Tetyana Matvijcsuk közéleti aktivista felhívta a demonstrálók figyelmét arra, hogy az országos tiltakozó akció, amelyhez az ungváriak is csatlakoztak, máris eredményt hozott, hiszen Volodimir Zelenszkij államfő új, a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét biztosító törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek.
Arra kérte a tüntetőket, hogy ne hangoztassanak hatalomellenes jelszavakat, hiszen az akció célja nem az államcsíny.
A szónok szerint a helyzet egyelőre bizonytalan, ezért "ébernek, egységesnek" kell lenniük. Háború idején a hatalom bírálatának konstruktívnak kell lennie, el kell különíteni az adott helyzetet a konkrét személytől, nem szabad általánosítani
– mondta Tetyana Matvijcsuk. Ki kell tartanunk, amíg a törvény nem elégíti ki a demokratikus többséget – tette hozzá.
Az időközben mintegy kétszáz főre duzzadt, több tíz méteres ukrán nemzeti zászlót kibontó tömeg ezt követően a NABU-t és a SZAP-ot támogató, a demokráciát és az ukrán hadsereget éltető jelszavakat skandált.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 24. 08:14, szombat | Külföld
Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé
Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a hajók bevetésére.
2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld
Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament
Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.
2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld
Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok
Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben
2026. Január 21. 07:17, szerda | Külföld
Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba a Trumpot szállító elnöki gép
Műszaki hiba miatt visszatért az Egyesült Államokba Donald Trump hivatali repülőgépe, az Air Force One, amely az amerikai elnökkel Davos felé tartott kedden éjszaka.
